Ładowanie…

Jaka jest rola radia w internecie?

Niedawno popularnością cieszyły się przenośne radyjka, natomiast koncepcja słuchania audycji w internecie wydawała się bez sensu. Komu miałoby służyć takie internetowe radio? Sytuacja uległa diametralnej zmianie po rozpowszechnieniu internetu mobilnego i w ogromnym wzroście popularności smartfonów. W sytuacji, gdy tak wiele osób cieszy się nieprzerwanym dostępem do sieci, wizja połączenia radia z telefonami komórkowymi nabiera coraz większego znaczenia.

Podczas, gdy komórki starszego typu połączony były z odtwarzaczem radiowym, smartfony korzystają ze specjalnych aplikacji, obsługujących internetowe radio. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest dostęp do ogromnej ilości stacji radiowych, której nie ogranicza lokalizacja nadawcy i słuchacza. Dzięki temu na przykład odbiorca w Warszawie może korzystać z programu lokalnego nagrywanego w Huston. Niezwykle niszowe stacje znajdują wielbicieli na całym świecie dzięki internetowi.

Mówimy tu nie tylko o rozrywce i promocji lokalnej kultury i niedużych zespołów muzycznych. Dla wielu osób internetowe radio stanowi podstawowy sposób kontaktu z językiem obcym, pomagając w nauce słówek i obyciu ze spikerami w naturalnych dla nich sytuacjach. Ogromny wybór stacji pozwala uczniom na przećwiczenie przeróżnych akcentów. Podczas, gdy kiedyś nauka języka wymagała opłacenia zajęć z rodowitym cudzoziemcem, teraz ambitni ludzie osłuchują się z obcą mową podczas podróży komunikacją miejską lub podczas sprzątania mieszkania.

Liczne blogi i portale poświęcone specyficznym zagadnieniom prowadzą swoje stacje w necie, przybliżając swoim słuchaczom nieraz bardzo skomplikowaną tematykę. Dla wielu osób możliwość usłyszenia dziennikarza czy pastora znanego dotychczas tylko z wypowiedzi pisemnych stanowi sporą atrakcję. Takie radio internetowe powiązane ze stroną w sieci niekiedy oferuje tylko kilka audycji, które często nagrywane są zawczasu, lub składają się z dyskusji pomiędzy autorami. Mimo, że ich programy nie są nadawane cały czas, mają one swoich fanów, którzy regularnie powracają do ulubionych prezentacji.

Podczas, gdy radio internetowe jest uwielbiane wśród jego słuchaczy, zdania artystów są bardziej podzielone. Jednych zachwyca możliwość publicznej prezentacji swoich kompozycji i dotarcie do rzeszy potencjalnych fanów. Inni z kolei krzywią się na publiczne odtwarzanie własnych utworów, ponieważ zwykle radio online nie płaci im tantiem związanych z prawami autorskimi. Szczególnie wrogo nastawione do tej technologii są oczywiście wydawcy muzyczni, którzy tradycyjnie czują się zagrożeni nowymi kanałami popularyzacji muzyki. Nadawcy, którzy cenią sobie zgodność z prawem, najczęściej odtwarzają nagrania znanych sobie, lokalnych kapel, za ich zgodą. Używane są też utwory na licencji creative commons, copyleft lub ogólnie dostępne bez ograniczeń prawnych.

Mimo pewnych kontrowersji, radio internetowe to wspaniały wynalazek, który chyba już z nami zostanie, a jego popularność ciągle będzie wzrastać. Chociaż, kto wie, być może za kilka lat pojawi się jeszcze inna forma dzielenia się własną twórczością przez kreatywnych ludzi.

Dodaj komentarz