Ładowanie…

Dlaczego nadal sięgamy po papierowe czasopisma?

Wielu uważało, że rozwojowi Internetu towarzyszyć będzie zanik papierowych książek i prasy. Twierdzono, że skoro technologia na to pozwala, wszyscy przerzucą się na sprzęty elektroniczne, takie jak komputery, tablety, czytniki, i rzucą w kąt kupowane w kioskach czasopisma . Choć po części to prawda, że Internet w znaczny sposób zmienił nasze nawyki i chętnie sięgamy po e-wydania popularnych magazynów oraz szukamy informacji o bieżących wydarzeniach w sieci, to nie sprawdziły się zapowiedzi o zmierzchu drukowanych gazet. Jak to możliwe, że papierowa prasa przetrwała? Dlaczego mając nieograniczony dostęp do bieżących informacji w, nadal sięgamy po papierowe czasopisma ? Odpowiedzi jest pewnie tyle, ile czytelników, choć można wśród nich wyłonić pewne grupy, które łączą wspólne powody.
Jedyni wybierają papier z przyzwyczajenia. Zawsze kupowali gazety w kiosku i nie chcą się pozbywać tego przyjemnego nawyku. Lubią się rankiem wybrać na spacer po świeżo wydane
czasopisma , porozmawiać po drodze ze spotkanymi sąsiadami, pooglądać po drodze wystawy sklepów, wstąpić po bułki. To taki ich mały rytuał, który sprawia im przyjemność, nawet przez chwilę nie pomyśleli, że mogliby robić inaczej i iść do kiosku, włączyć komputer. Inni po prostu lubią papier i nie wyobrażają sobie, że mogliby czytać czasopisma na czytniku, tablecie albo ekranie komputera. Muszą czuć w dłoni ciężar broszurki, przewracać strony, przejeżdżać opuszkami palców po fakturze kartek, wdychać zapach farby drukarskiej. Cenią sobie to, że swoją gazetę mogą zabrać ze sobą wszędzie i nie muszą martwić się brakiem prądu albo baterią na minusie. Są też tacy, którzy kupują czasopisma z powodu dołączanych do nich gadżetów, takich jak płyty DVD, powieści, książki kucharskie, apaszki albo czapki. Z chęcią wykorzystują okazje, które oferują im wydawcy. Sięganie po papier wynikać też może ze strategii niektórych wydawnictw. Wiele agencji prasowych nie publikuje e-wydań będących całkowitym, stuprocentowym odzwierciedleniem wersji papierowych. Co prawda prowadzą one witryny internetowe pełne artykułów, ale nie zawsze są one odzwierciedleniem tego, co znajduje się w gazecie. Czytelnicy sięgają więc po czasopisma z kiosku, bo chcą przeczytać kompletne, szczegółowe, wyczerpująco opisujące temat teksty. Stronę internetową traktują raczej jago uzupełnienie niż alternatywę dla wydania papierowego.
To zapewne tylko niektóre z przyczyn, z jakich ludzie sięgają papierowe
czasopisma . Jeśli zapytać o motywacje ich czytelników, powodów pojawiłoby się z pewnością dużo więcej. Jednak jak pokazuje ten szybki przegląd czynników, które powodują, że mimo rozwijającej się technologii i łatwego dostępu do informacji w sieci czytelnicy nadal chętnie kupują papierowe wydania gazet, udowadnia, że nie zawsze wszystko da się przewidzieć. Wróżby o rychłym końcu prasy drukowanej okazały się fałszywe. Czasami nawyk potrafi być silniejszy niż pokusa komfortu obiecywana przez nowoczesne sprzęty – wielu ludzi w dalszym ciągu woli wybrać się po gazetę do kiosku, chociaż żeby mieć dostęp do informacji, mogliby po prostu włączyć komputer i połączyć się z Internetem.

Dodaj komentarz