Ładowanie…

Gazeta – ważne źródło informacji

Bardzo często jednym z ważniejszych kanałów gwarantujących dostęp do bieżących informacji ze świata jest gazeta. Wiadomości , które są w niej umieszczane, wybierane są według różnych kryteriów. Zależą od częstotliwości publikacji, zasięgu pisma, tematyki, reprezentowanego przez czasopismo światopoglądu.
Treści dostosowywane są do potencjalnego odbiorcy i pisane w konkretnym celu – żeby go o czymś poinformować, do czegoś przekonać, wywrzeć na niego jakiś wpływ. Nawet jeśli autorzy starają się podawać obiektywne informacje, to, wbrew ich opiniom, czasopismo nigdy nie będzie w pełni niezależne. Opinie dziennikarzy zawsze przebijają przez tekst. Częstotliwość publikacji to inny czynnik, od którego zależą treści, które publikuje
gazeta – wiadomości są dużo bardziej szczegółowe, jeśli mamy do czynienia z dziennikiem, a siłą rzeczy nieco okrojone czy skondensowane, kiedy chodzi o miesięcznik. Autorzy miesięcznika mogą spojrzeć na wydarzenia z dystansu, przeprowadzić analizę. Natomiast dziennik to innego rodzaju gazeta – wiadomości są podawane na bieżąco: pisane jest co, gdzie i być może dlaczego się wydarzyło. Różne są także treści, których źródłem jest gazeta: wiadomości , porady, rozrywka. Nie każdy czytelnika sięga po prasę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o polityce, ekonomii czy palących problemach społecznych. Typy czasopism, które wybierają czytelnicy są różne: gazeta-wiadomości , prasa specjalistyczna, czasopisma o zdrowym trybie życia. Niektórzy nie traktują prasy jako sposób na lepsze zrozumienie sytuacji politycznej czy gospodarczej ale coś, co dostarcza im radości i emocji. Rozrywka stałym elementem, który zawiera typowa gazeta: wiadomości ze świat showbiznesu, krzyżówki, modowe porady. Trudno sobie bez tego wyobrazić dzisiejszą prasę.
Choć świat dynamicznie się zmienia i pojawiają się nowe kanały przekazywania informacji z Internetem na czele do dla wielu źródłem wiedzy pozostaje
gazeta. Wiadomości pojawiają się z niej zwykle później niż w telewizji czy na portalach internetowych, ale często są pełniejsze i zawierają dodatkowy komentarz.

Dodaj komentarz