Ładowanie…

Dobre zdjęcia do gazet – ważny element strategii wydawniczej

Bardzo często traktujemy gazetę jako zbiór tekstów, zapominając, że najczęściej jej nie mniej ważnym elementem są różnego rodzaju materiały graficzne: grafiki, rysunki, wykresy, a zwłaszcza fotografie. Choć sięgamy po czasopisma, bo chcemy przeczytać o czymś, co nas interesuje, to, paradoksalnie, w pierwszej chwili większą uwagę zwracamy na towarzyszące artykułom obrazy. To one formują w naszej głowie pierwsze myśli, stwarzają określony nastrój, nastawienie i nierzadko wpływają na naszą późniejszą lekturę i to, jak ją odbierzemy.
Zdjęcia do gazet nie się wybierane losowo. Nad selekcją czuwa sztab specjalistów. To bardzo ważny element strategii wydawniczej. Fotografie są równie istotne co ciekawe, dobrze napisane teksty. Zwłaszcza obecnie, w czasach, które nazywane są epoką obrazów, kiedy to co wizualne ma dla nas największe znaczenie, zdjęcia do gazet muszą być dobrej jakości. Powinny być ładne, przyciągać wzrok i odpowiadać tematom artykułów, którym towarzyszą. Nie powinny rozpraszać, zniechęcać do lektury czy sugerować innego tematu tekstu niż ten właściwy. To głównie fotografie stwarzają wizualny klimat właściwy danemu pismu, dlatego zdjęcia do gazet traktowane są poważnie i dobierane z ogromną troską. W wydawnictwach zatrudniani są fachowcy, którzy biegle posługują się panującymi kodami wizualnymi i potrafią dobrze ocenić jakość zdjęcia i przewidzieć efekt, jaki wywoła ono u oglądającego je czytelnika. W wielu krajach istnieją już nie tylko szkolenia, ale i kilkuletnie studia, na których kształci się fotoedytorów – osoby, które wyszukują, pozyskują, a często także obrabiają zdjęcia do gazet . Posiadają oni wiedzę o tym, jak i gdzie szukać najlepszych fotografii, znają dobrze prawo autorskie, w razie potrzeby umieją zlecić sesję zdjęciową na potrzeby magazynu. W zależności od tematu i charakteru periodyku zdjęcia do gazet są wyszukiwane i skupywane od agencji lub robione na zamówienie. Jeśli mamy do czynienia z pismem z poradami dla kobiet, wystarczą zdjęcia wyszukane w internetowych bazach obrazów. Jeśli natomiast mowa o dzienniku, który opisuje bieżące wydarzenia, najprawdopodobniej potrzebni są fotoreporterzy, którzy na miejscu imprezy, strajku czy wypadku zrobią odpowiednie zdjęcia do gazet .
Żeby przekonać się o sile, jaką wywierają na nas obrazy umieszczane w prasie, wystarczy chwycić do ręki jakąkolwiek gazetę i sprawdzić, jakie elementy pierwsze wpadły nam w oko. Bez wątpienia będzie to fotografia czy grafika umieszczona na pierwszej stronie. Prawdopodobnie bez trudu będziemy umieli powiedzieć, jakie zdjęcie umieszczone było na okładce i jakie były jej kolory, natomiast z trudem przypomnimy sobie tytuł któregoś z artykułów – również wymieniony na pierwszej stronie. To dlatego agencje prasowe przywiązują tak wielką wagę do wyboru materiałów graficznych i selekcję, na podstawie której wyłaniane są najlepsze
zdjęcia do gazet , powierzają specjalistom.

Dodaj komentarz