Ładowanie…

Kilka słów o kanale informacyjnym

Twórcy „TVN 24” wprowadzając kanał informacyjny pod tą właśnie nazwą tak naprawdę wiele ryzykowali. Był to pierwszy program, który miał nadawać na okrągło, zgodnie z ich sztandarowym hasłem „cała prawda całą dobę”. Moim zdaniem pod względem profesjonalizmu sprostali temu zadaniu w 100%. Utrzymali pozycję lidera do dziś dzięki pokorze. Wiedzieli, że choć dziś są pionierami, jutro może ich ktoś przegonić. Jako dziennikarz obserwowałem osoby odpowiedzialne za kierowanie nie tylko zabiegami marketingowymi, ale także decyzyjne w kwestiach kluczowych dla rozwoju programu. Ciekawostką jest na przykład moment zakupu helikoptera „Błękitny”. Mało kto bowiem wie, że sprzęt taki „TVN 24” planowało kupić już na początku swojej działalności. Jednak obawy przed nietrafioną inwestycją były zbyt duże. Nie pomogła, a może nawet zaszkodziła w tej sprawie „reklama” stacji, gdy w „TVN” pokazano (użyczono głównej stacji kanał informacyjny, a raczej kanałowi informacyjnemu kanał główny) zamachy z 11/09. Argumentowano odłożenie kupna helikoptera tym, że w Polsce nie dzieją się tak ważne rzeczy, które zainteresowałyby opinię publiczną.
Dziś w Polsce
kanałów informacyjnych jest więcej, „TVN 24” nie jest osamotnione, ale pod względem liczby widzów i popularności nie można powiedzieć, że na przykład „Polsat News” depcze mu po piętach. Co innego z „TVP Info”, którego oglądalność wynika w głównej mierze z dużej dostępności programu. Kanały publicystyczno-informacyjne, czyli „Superstacja” i „Telewizja Republika” mają wciąż dużo do zrobienia, jeśli chciałyby z nimi skutecznie konkurować. Hasło „Mercedes nie ogląda się na malucha, tylko kiedy może – przyspiesza” idealnie pasuje do tego, co działo się w lutym tego roku. „TVN 24” zyskał większą oglądalność, mimo że stacje z małą widownią jeszcze straciły. Kto wie, czy statystyk nie nabiły osoby, które przełączyły kanał?
A co z zagranicznymi
kanałami informacyjnymi? Warto dodać, że [kanał informacyjny] to w istocie najdroższy produkt medialny, co oznacza, że najczęściej kieruje się w swoich działaniach poczuciem misji lub jest programem dodatkowym do bardziej popularnej, nierzadko komercyjnej stacji telewizyjnej. Aby taki kanał informacyjny mógł w ogóle istnieć (nie zdarza się często, aby zarabiał jako odrębny byt), musi być dotowany przez – najogólniej mówiąc – państwo lub zarabiać na emisji reklam. W praktyce najczęściej występuje wariant mieszany, gdyż zawsze zarządowi kanału telewizyjnego trudno utrzymać płynność finansową, a to właśnie ona przekłada się na jakość i zakres prezentowanych programów. Z racji swojej funkcji zarządom kanałów telewizyjnych właśnie na wysokim poziomie swoich usług zależy najbardziej.
A w jaki sposób korzysta się z
kanałów informacyjnych? Jeśli posiadamy program zwany czytnikiem kanałów, możemy korzystać z kanału RSS (Really Simple Syndication –  technologia używana do tworzenia kanałów informacyjnych). Wykorzystując wprost instrukcje MS, przeczytamy dokładnie, jak rozpocząć włączenie subskrypcji, bo właśnie program Internet Explorer (Microsoft Windows) praktycznie sam (automatycznie) sprawdza witrynę sieci i pobiera nową zawartość, co od razu przekłada się na nowości, które można prześledzić od czasu naszego ostatniego odwiedzenia danego kanału informacyjnego. To nie wszystko! Podczas pierwszej wizyty witryny internetowej, program samodzielnie odszuka kanały informacyjne. Jeśli kanały informacyjne są dostępne, przycisk kanały informacyjne automatycznie zmieni kolor i zostanie odtworzona fonia. Przy wizycie witryny internetowej, przycisk kanały informacyjne sygnalizuje dostępność kanałów informacyjnych, zmieniając kolor. Przy naciśnięciu przycisku kanały informacyjny, a następnie przytrzymaniu i kliknięciu wybranego kanał informacyjny, natychmiast pojawi się na ekranie naszego monitora. Aby zawartość była samoistnie pobierana, wystarczy tylko włączyć subskrypcję kanału informacyjnego.
Mimo trudności, jakie spotykają
kanały informacyjne, w środowisku informatycznym tajemnicą poliszynela jest, że rozwój w internecie tego typu produktów jest bardzo prawdopodobny.

Dodaj komentarz