Ładowanie…

Co nieco o muzyce

Od zarania ludzkości muzyka towarzyszy nam w życiu codziennym. Polowanie, obrzędy religijne, praca, operacje militarne – to wszystko wiąże się z melodią, rytmem, pieśnią i instrumentami. Do różnych sytuacji dobrano odmienne formy muzyczne. Połączenie dźwięku z kulturą i tradycją spotykamy we wszystkich społeczeństwach, tych dawnych, jak i tych współczesnych.

W dzisiejszych czasach muzyka jakby nam trochę spowszedniała. Ponieważ jest dostępna praktycznie non stop, zwykle nie towarzyszą jej takie emocje jak kiedyś. Niemniej jednak, chyba nie potrafilibyśmy sobie wyobrazić dnia w ciszy, bez wysłuchania jakiegoś utworu, chociaż przypadkiem. W codziennym zabieganiu melodia raz nas nakręca i mobilizuje, a raz wycisza i uspokaja. Może słuchamy radia, surfujemy w internecie, odtwarzamy płytę lub nucimy melodię z reklamy. Nawet w komunikacji miejskiej oraz w sklepie, w którym kupujemy mięso czy papier toaletowy, muzyka nas nie opuszcza. W większych marketach utwory specjalnie się dobiera, aby pozytywnie wpływały na klientów i zachęcały ich do wydawania pieniędzy.

O ile w radiu usłyszymy wiadomości czy rozmowy, o tyle większość czasu w bloku programowym zajmuje muzyka. Nawet w rozgłośni poświęconej poważnym tematom i działalności edukacyjnej, pomiędzy audycje zawsze wkradnie się jakaś piosenka. Bez rytmu i melodii radio nie byłoby kompletne, a słuchaczom czegoś by w nim zabrakło.

Dawniej często spotykane były długie utwory instrumentalne. Dzisiaj już nie, bo muzyka musi być obowiązkowo w towarzystwie tekstu. Piosenka nie może trwać zbyt długo, ot tylko na tyle, żeby kompozycja zapadła nam w pamięć. Poza tym do krótszego wykonania łatwiej jest zrobić teledysk, który jest niezbędny do tego, aby utwór został bestsellerem.

Jedni piszą o muzyce tomy, analizują zasady kompozycji, nuty, melodie i tempo. Drudzy po prostu słuchają jednym uchem tego, co akurat nadaje lokalna radiostacja. Jedno ich łączy. W ich życiu muzyka jest tym elementem, który ciągle im towarzyszy. Kiedyś na koncerty chodzili koneserzy, dziś, dzięki radiu, piosenka należy do wszystkich.

Dodaj komentarz