Ładowanie…

Dlaczego oglądamy telewizję?

Niegdyś posiadanie w domu telewizora było nie lada chlubą i nie każdy mógł sobie na taki wydatek pozwolić. Teraz jednak czasy się zmieniły niemalże o sto osiemdziesiąt stopni i obecność szklanego ekranu w mieszkaniu każdego statystycznego Polaka nikogo już nie dziwi. Nowe technologie pojawiają się z roku na rok, a my coraz bardziej przywykamy do ich obecności i tego, że niektóre z nich niesamowicie ułatwiają nasze życie, poprzez wyręczanie nas z niektórych rzeczy.

Kiedyś na szklanym ekranie telewizora oglądać można było zaledwie jeden kanał, na którym wyświetlane było jedynie kilka bardzo podstawowych programów, w tym najnowsze wiadomości oraz wieczorynka z bajkami dla najmłodszych widzów. Obecnie jednak mnogość platform i kanałów, na których przeróżne programy i audycje można oglądać dwadzieścia cztery godziny na dobę jest z decydowanie dużo większa. Zazwyczaj bardzo ciężko jest nam się zdecydować, którą stację mamy ochotę oglądać, gdyż w tym samym czasie na kilku kanałach są wyświetlane programy, które trafiają w nasze gusta, przez co mamy ochotę je zobaczyć.

Ale tak właściwie dlaczego ludzie oglądają telewizję?

W statystycznym polskim domu telewizor działa około sześciu godzin dziennie. Jest to jednak jedynie średnia. Są bowiem także takie gospodarstwa domowe, w których szklany ekran emituje dźwięk i obraz przez niemalże całą dobę. Jest to bardzo nieekonomiczne podejście, gdyż przez większość tego czasu nie posiada on odbiorców, a jedynie działa, by w domu nie panowała głucha cisza. Jednak przede wszystkim oglądamy telewizję dla rozrywki. Po ciężkim dniu spędzonym w pracy, czy szkole i wykonywaniu niesamowicie wyczerpujących nas obowiązków mamy po prostu ochotę, by zasiąść w ulubionym fotelu lub rozłożyć się na wznak na kanapie i w spokoju oglądnąć swoje ulubione programy, których liczba w dzisiejszych czasach jest naprawdę ogromna. Jedni z nas preferują oglądać w telewizji filmy. Prezentowane są różnorakie gatunki, wobec czego niemalże każdy z nas w repertuarze znajdzie coś dla siebie. Inni wolą zdecydować się na oglądanie seriali. Tutaj też ramówka różnych stacji jest bardzo obszerna. Najbardziej popularne to te obyczajowe, które przedstawiają losy społeczeństw z różnych grup społecznych, lub te które skupiają się na jednej specjalizacji, na przykład obrazujące lekarzy czy kucharzy. Dzięki takiej rozrywce możemy choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i zmartwień i poczuć się na własnej kanapie jak w prawdziwym kinie. Jednak telewizja może nas również czegoś nauczyć. Do tego celu zazwyczaj służą programy, emitowane na różnych kanałach, z których możemy zaczerpnąć inspirację do ugotowania nowych potraw, czy dowiedzieć się czegoś o egzotycznych i odległych krajach, których nie udało nam się dotąd odwiedzić, a o których w przystępny sposób opowiadają nam podróżnicy.

Dodaj komentarz