Ładowanie…

Amerykańskie seriale w telewizji

Od kilku lat w naszej telewizji królują seriale. Wynika to z funkcjonującej obecnie mody na kręcenie seriali. W Ameryce każda stacja telewizyjna spośród kilkuset, posiada przynajmniej kilka swoich czołowych seriali. Na Zachodzie seriale ogląda się wręcz nałogowo. Moda ta dotarła również do nas. Stacje telewizyjne szybko zorientowały się, jak duża jest popularność i widownia wielu seriali, dlatego też postanowiły zacząć kupować popularne tytuły od zagranicznych stacji. Niektóre z nich zaczęły nawet kręcić swoje seriale, często na wykupionych prawach i scenariuszach.

Okazuje się, że Polacy niezwykle chętnie zasiadają wieczorami całą rodziną przed telewizorem i oglądają właśnie seriale. Interesują nas różne gatunki. Pierwszym serialem, który zawojował naszą telewizją publiczną był niewątpliwie serial Lost. Był to światowy hit, który przez kilka lat gromadził miliony ludzi przed telewizorami. Rozpoczęła się wówczas moda na seriale. W polskiej telewizji pojawiły się takie produkcje jak Ostry dyżur, Chirurdzy, Dr House, Rodzina Soprano i inne. Polacy pokochali te seriale i zapragnęli najnowszych hitów, jakie pojawiają się w zagranicznych telewizjach. Często więc stacje telewizyjne są w stanie zapłacić naprawdę wysokie stawki za wykupienie najnowszej serii serialu. Również telewizja publiczna nie rezygnuje z tego typu rozrywki i coraz chętniej kupuje prawdziwe hity. Swego czasu najnowsze produkcje pojawiały się dosłownie po sezonie.

Obecnie na świecie funkcjonuje moda na sitcomy, czyli krótkie seriale komediowe. Również ta moda pojawiła się w Polsce i została ciepło przyjęta. Funkcjonuje nawet jeden kanał, który przez cały dzień emituje jedynie takie seriale, najczęściej zagraniczne. Największym hitem jest oczywiście Wielka teoria podrywu, ale Polacy lubią również seriale Jak poznałem waszą matkę, Różowe lata siedemdziesiąte, czy wielki hit – Dwóch i pół. Seriale te każdego dnia oglądają miliony osób, które czekają na odcinki z polskim lektorem. Również Polacy powoli próbują swoich sił w tego typu serialach. Pierwszą próbą, dość udaną jest serial Rodzinka.pl. Znajduje się on w ramówce już od kilku lat i publiczność nadal bardzo go ceni.

Polacy kręcą również inne seriale. Najczęściej są to seriale obyczajowe, kręcone przez telewizję publiczną, jak Klan, M jak miłość, czy Barwy szczęścia. Co rok pojawiają się nowe hity telewizyjne. Programy prywatne nie próżnują w tym czasie i co sezon starają się również wypuścić jakiś hit, z lepszym lub gorszym skutkiem. Ważne jest to, że producenci zauważyli, że w serial trzeba zainwestować, aby zyskał on oglądalność polskich widzów i znalazł się w ich terminarzu. Znamy już bowiem seriale z najwyższej półki, kręcone głównie przez Amerykanów i nie chcemy oglądać tanich i kiepskich polskich produkcji.

Dodaj komentarz