Ładowanie…

Wpływ reklamy na człowieka

 

Nie od dziś wiadomo, że reklamy nie mówią całej prawdy. Są jednak jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych. W dzisiejszych czasach spotkać je możemy wszędzie. Poprzez telewizję, portale internetowe, radio czy umieszczone na terenach miast billboardy zachęcające nas do wyboru danego towaru, firmy, czy usługi. Promującymi sloganami jesteśmy bombardowani każdego dnia i niemalże o każdej porze.

Nieco przerażający może być fakt, iż internetowe przeglądarki zapamiętują oglądane przez nas witryny i to właśnie produkty z takich kategorii wyświetlają nam się w kolejnych dniach w tle oglądanych przez nas stron. Obecnie, w ogromnej liczbie reklam występują celebryci, co jest świetnym zabiegiem marketingowym. Przykładowo, jeżeli w danej reklamie widzimy piękną modelkę która używa odpowiedniego balsamu do ciała, szamponu, czy odżywki do włosów, oczami wyobraźni kobiety widzą siebie wyglądające podobnie pięknie jak ich idolki prezentujące się na okładkach kolorowych magazynów.

Dla wielu z nas reklamy są niesamowicie męczące, szczególnie te, serwowane nam w przerwach oglądanych przez nas filmów w telewizji. Kiedy siadamy wieczorem przez ekranem telewizora, chcemy wypocząć i zrelaksować się po całym dniu pracy i wykonywania męczących obowiązków. Tymczasem co kilkanaście minut filmu czy programu telewizyjnego nadchodzi czas reklam, spośród których kilkanaście stale się powtarza, co prowadzi u większości ludzi do irytacji, a nawet zrezygnowania z dalszego oglądania. Dorośli ludzie potrafią sobie jednak w miarę dobrze radzić z wpływem na siebie reklam, choć jak wiadomo, niestety nie wszyscy. Może to być jednak szczególnie problematyczne, kiedy temu problemowi ulegają dzieci, którym dużo trudniej jest wytłumaczyć ich zgubny wpływ. Jeśli nasze córki lub synowie zobaczą, najczęściej w telewizji krótki filmik promujący niesamowicie fajne i idealne do zabawy klocki lego, czy lalkę Barbie wyglądającą jak ulubiona przez dziecko postać z bajki bardzo ciężko jest im wytłumaczyć że nie mogą mieć każdej zabawki.

Zdarza się jednak, że reklamy są nam pomocne. Często można trafić na ciekawe promocje, dzięki którym może się nam udać kupienie czegoś w bardzo atrakcyjnej cenie, jednak również wówczas należy być bardzo ostrożnym i uważnie czytać lub dokładnie się dowiedzieć jaka jest rzeczywista cena wybranego przez nas przedmiotu. Często bowiem firmy kuszą rabatami w wysokości nawet trzech czwartych ceny, a w rzeczywistości okazuje się, że towar jest nie wiele tańszy. Takie slogany działają na naszą psychikę, należy umieć się im oprzeć.

Dodaj komentarz