Ładowanie…

Oblicza mobilnego internetu

Bezpowrotnie przeminęły czasy, gdy z sieci korzystaliśmy głównie w domach i kawiarenkach internetowych. Obecnie, coraz bardziej popularny staje się mobilny internet. Z jednej strony umożliwia nam on ciągły dostęp do do informacji, rozrywki i kontaktu ze znajomymi. Z drugiej strony budzi liczne kontrowersje, prowadząc do oderwania od rzeczywistości i utrzymywania licznych, ale powierzchownych znajomości wirtualnych. Od naszego rozsądku zależy, czy postęp technologiczny poprawi naszą jakość życia, czy też przyczyni się do problemów psychologicznych.

Najbardziej popularnym urządzeniem, które oferuje nam mobilny internet, jest telefon. Moda na smartfony powoduje, że rozmowy przestały już być podstawową rolą komórek. Teraz z sieci pod ręką korzystamy, aby pobawić się grą, obejrzeć wideo, zarezerwować bilety do kina, sprawdzić pocztę i wiadomości, sfotografować przypadkowe sytuacje i podzielić się zdjęciami z przyjaciółmi. Jeśli zapomnimy wziąć ze sobą telefon, lub rozładuje nam się bateria, czujemy się nieraz nieco zagubieni.

Istotnym elementem tej technologii są aplikacje na smartfony, dzięki którym możemy na bieżąco korzystać z ciekawych i pomocnych funkcji. Sprytne programy pomagają nam mierzyć czas i trasę podczas biegania, pomagają orientować się w terenie, czytać książki na ekranie, wyliczać, ilustrować, mierzyć i analizować wszystko, co tylko może przydać się potencjalnym użytkownikom. Umożliwia nam to mobilny internet, łącząc poszczególnie telefony ze sobą nawzajem i z bazami danych, obsługującymi wybrane aplikacje.

Internauci, którzy muszą korzystać z bardziej skomplikowanych programów komputerowych, zwykle podłączają mobilny internet do swoich laptopów. Dzięki temu mogą oni pracować podczas podróży, w kawiarni czy pokazywać prezentację w obcym oddziale firmy, w której są zatrudnieni. Bezcenna jest również możliwość obejrzenia filmu na większym ekranie podczas spotkania towarzyskiego. Wprawdzie większość z tych rzeczy można robić na komputerze stacjonarnym, a gotową pracę przenieść na pendrive, ale efektywność i wygoda pracy na laptopie jest nie do przecenienia.

Wielu użytkowników przenośnych urządzeń wykupiło abonamenty na mobilny internet. Niektórzy jednak potrafią korzystać z sieci nie płacąc za to nic. Jak to możliwe? Wiele firm, kawiarni, sklepów oraz instytucji publicznych oferuje gratisowy, bezprzewodowy dostęp do sieci dla swoich klientów. Starają się one w ten sposób zachęcić potencjalnych użytkowników do korzystania ze swoich usług. Dla wielu osób jest to ogromna wygoda, niektórzy jednak obawiają się logować do portali bankowych z sieci publicznych, bojąc się o bezpieczeństwo poufnych danych osobistych przesyłanych przez net.

Mobilny internet, wraz z coraz większą liczbą punktów dostępu i rosnącą popularnością obsługiwanych urządzeń, jest coraz bardziej powszechny. Czas pokaże, jak w przyszłości rozwinie się jego rola w społeczeństwie. Czy osłabienie więzi międzyludzkich to cena warta zapłaty za poprawę wydajności w codziennym życiu?

Dodaj komentarz