Ładowanie…

Kilka słów o telewizji naziemnej

W Polsce w ostatnich latach bardzo wiele mówiło się o telewizji naziemnej. Podstawowym błędem, forsowanym często także w „fachowych”, branżowych czasopismach (podawanie ich tytułów byłoby antyreklamą, choć część z nich już nie istnieje lub publikują pod zmienionymi nazwami) jest teza, że w Polsce w ostatnich latach wprowadzona zostaje telewizja naziemna. Otóż w Europie, telewizja naziemna była dużo wcześniej. W Polsce jeszcze przed II wojną światową w Warszawie na dachu szesnastopiętrowego wieżowca Prudential (najwyższego wówczas w stolicy) wybudowano maszt-rurę w celu zainstalowania anteny nadawczej. Już w 1938 roku udało się nadać próbną transmisję telewizyjną. Mimo zniszczenia go w czasie działań wojennych, w 1952 roku z powodzeniem w Polsce emitowano program telewizyjny. Był on nadawany właśnie w telewizji naziemnej. Oczywiście jeszcze nie cyfrowej. Nadajniki były umieszczane w strategicznych punktach. Ściślej mówiąc kierowano się zasadą „najwyższych możliwych punktów”, czyli w praktyce były to wzniesienia terenu lub budynki.
Telewizja naziemna, co interesowało Europejczyków w ostatniej dekadzie najbardziej, została stopniowo, od 2006 roku wyłączana z jej analogowego sposobu nadawania.
Z jakimi trudnościami trzeba się zmierzyć przy cyfrowej
telewizji naziemnej?
W Internecie można łatwo poszukać wad i zalet różnych rozwiązań. I tak na przykład przy odbiorze kanałów
naziemnej telewizji cyfrowej koniecznie należy mieć dostęp do anteny naziemnej oraz posiadać odpowiedni odbiornik. Najlepiej oczywiście, jeśli będzie to telewizor z MPEG4 albo po prostu zwykły dekoder DVB-T.
Telewizja naziemna cyfrowa, przez to, że mylona z analogową, często była nieprawidłowo badana wśród ankietowanych na temat opinii o niej. Podczas, gdy pytano o zadowolenie z oglądanych programów, poprawnie sformułowane pytanie powinno brzmieć o naziemną telewizję cyfrową. Często tymczasem pytano po prostu o telewizję naziemną. Jak wspomniałem wcześniej, takie niedopowiedzenie mogło sprawić, że ankietowani nie rozróżniali, że naziemna telewizja może być cyfrowa, a może także (jak to miało miejsce wcześniej) analogowa, ale to wciąż telewizja naziemna.

Dodaj komentarz